KONST / Oljemålningar / Oljemålning 17212250

nr 1721 2250

Oscar Hullgren

(1869-1948), Sverige

Oljemålning, Signerad, daterad 1902, vinterlandskap. Olja på duk, 33x78 cm, yttermått inklusive ram: 47x91 cm

Kondition: färgbortfall

Oscar Hullgren, född 1869 i Målilla, Småland, död 1948, svensk målare.

Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

måndag 1 september 2025
kl 18:29:55

Oscar Hullgren

Läs mer om Oscar Hullgren